Uncategorized

IDTA South West Area Medallist of the Year – November 2023

1st place juvenile SW Area Medallist of the Year Latin

1st place junior SW Area Medallist of the Year Latin

1st place adult SW Area Medallist of the Year Latin

1st place juvenile SW Area Medallist of the Year Classical Sequence

1st place junior SW Area Medallist of the Year Classical Sequence

1st place adult SW Area Medallist of the Year Classical Sequence

91 1st to 3rd places in all categories

IDTA SouthWest Area 2022 Competition Results

All grades quickstep, viennese waltz, jenian jive, samba –

12 x 1st places, 10 2nd places, 9 3rd places

 

IDTA graded competitions –

26 1st places, 13 2nd places, 7 3rd places

IDTA South West Area Medallist of the Year Ballroom

2 x 1st places

2 x 2nd places

 

 

IDTA South West Area MOTY Results November 2019

Renee – 1st quickstep, 1st quick waltz

Olivia – 2nd quick waltz

Niamh – 1st foxtrot, 1st MOTY classical sequence, 1st MOTY latin

Scarlett – 1st tango solair, 2nd samba

Beth – 3rd salsa

Hannah – 3rd quickstep, 3rd tango solair

Charleigh – 2nd quickstep, 1st samba

Hamilton – 2nd quickstep, 2nd samba

Gabby – 1st foxtrot, 1st MOTY classical sequence, 2nd MOTY latin

Holly – 2nd foxtrot, 2nd MOTY classical sequence

Rebecca – 3rd foxtrot, 1st MOTY latin

Josh – 1st foxtrot, 2nd MOTY latin

Katie – 2nd foxtrot, 1st MOTY classical sequence, 2nd MOTY latin

Kay – 1st MOTY latin

Sofia – 1st foxtrot, 1st samba

Lillia – 1st quickstep, 2nd quick waltz, 2nd salsa

Matilda – 3rd quickstep, 3rd quick waltz, 3rd salsa

IDTA South West Area All Grades November 2019 Results

Renee – 1st samba, 1st waltz

Olivia – 2nd waltz, 2nd samba

Niamh – 3rd emerald quickstep, 1st waterfront waltz, 1st waltz

Scarlett – 2nd waterfront waltz

Hannah – 3rd waterfront waltz

Charleigh – 1st emerald quickstep

Hamilton – 1st samba, 1st emerald quickstep, 2nd waltz

Gabby – 2nd emerald quickstep, 3rd waterfront waltz

Holly – 1st emerald quickstep, 1st waterfront waltz

Rebecca – 3rd samba, 2nd waterfront waltz, 3rd waltz

Josh – 2nd samba, 1st emerald quickstep, 1st waterfront waltz, 2nd waltz

Katie – 1st samba, 1st waterfront waltz

 

IDTA South West All Grades Results March 2019 & SW Area Medallist of the Year Results

Beth 1st foxtrot, 2nd viennese waltz, 1st rumba memoire, 2nd jive

Renee 3rd foxtrot, 1st viennese waltz, 1st jive, 2nd cha, 1st swing, 1st waltz

Scarlett 3rd foxtrot, 2nd rumba memoire, 2nd jive, 1st samba, 2nd lilac waltz, 3rd quickstep

Niamh 1st foxtrot, 3rd viennese waltz, 1st rumba memoire, 1st jive, 1st rumba, 1st lilac waltz, 1st MOTY Ballroom

Hannah 3rd rumba memoire, 3rd samba, 3rd lilac waltz

Hamilton 1st foxtrot, 1st viennese waltz, 1st jive, 1st rumba, 1st waltz

Rebecca 1st jive, 3rd paso, 1st tied MOTY Ballroom

Holly 3rd foxtrot, 2nd viennese waltz, 2nd rumba memoire, 2nd tango magenta, 4th MOTY Ballroom

Liberty 1st foxtrot, 1st viennese waltz, 1st rumba memoire, 2nd jive, 2nd paso, 1st tied MOTY Ballroom

Gabby 1st paso, 1st tango magenta, 3rd MOTY Ballroom

Josh 2nd foxtrot, 1st viennese waltz, 1st rumba memoire, 1st jive, 1st paso, 1st MOTY Ballroom

Sarah 2nd foxtrot, 1st rumba memoire, 3rd paso, 1st tango magenta, 3rd MOTY Ballroom

KC 2nd foxtrot, 1st rumba memoire, 1st jive, 1st solo freetstyle, 1st paso, 1st MOTY Ballroom

Carole 3rd foxtrot, 2nd viennese waltz

Bill 1st foxtrot, 1st viennese waltz, 1st rumba memoire, 1st MOTY Ballroom

Berkeley Competition South West Area Medallist of the Year November 2018 Results

South West Area All Grades and Medallist of the Year Results

Beth 1st,cha cha cha, 1st Parklands Foxtrot, 1sr Morningtown Blues, 3rd tango, 1st tango, 2nd square tango, 1st merengue

Renee 2nd cha cha cha, 1st tango, 1st square tango, 2nd merengue

Niamh 2nd Parklands Foxtrot, 2nd Morningtown Blues, 3rd tango, 4th quickstep, 1st Yearning Saunter, 2nd cha cha cha

Scarlett 3rd cha cha cha, 2nd quickstep, 4th Yearning Saunter, 1st cha cha cha

Hannah 4th Morningtown Blues, 2nd Yearning Saunter

Ayva 1st quickstep, 3rd Yearning Saunter, 3rd cha cha cha

Rebecca 1st Parklands Foxtrot, 1st cha cha cha, 1st Morningtown Blues, 1st tango, 1st quickstep, 1st Medallist of the Year Latin

Hamilton cha cha cha finalist, 1st quickstep, 1st Yearning Saunter, 1st cha cha cha

Lauren 1st Parklands Foxtrot, finalist Morningtown Blues, 3rd quickstep, 3rd Medallist of the Year Classical Sequence, finalist Medallist of the Year Latin

Gabby finalist cha cha cha, 2nd Parklands Foxtrot, 1st Morningtown Blues, finalist tango, 2nd quickstep, 2nd Medallist of the Year Classical Sequence, 2nd Medallist of the Year Latin

Liberty 2nd cha cha cha, 2nd tango, 4th quickstep, 1st Medallist of the Year Latin

Isabel 3rd cha cha cha, 3rd Parklands Foxtrot, 2nd Morningtown Blues, 4th tango, 1st quickstep, 1st Medallist of the Year Classical Sequence, 3rd Medallist of the Year Latin

Josh 1st cha cha cha, 1st Parklands Foxtrot, 1st Morningtown Blues, 1st Tango, 1st quickstep, 1st Medallist of the Year Latin

Scarlett 2nd cha cha cha, 2nd Parklands Foxtrot, 1st Morningtown Blues, 2nd tango, 3rd quickstep, 1st Medallist of the Year Classical Sequence, 2nd Medallist of the Year Latin

Lucy 1st cha cha cha, 1st Parklands Foxtrot, 2nd Morningtown Blues, 4th tango, 1st quckstep, 2nd Medallist of the Year Classical Sequence, 1st Medallist of the Year Latin

Sarah 4th cha cha cha, 3rd Parklands Foxtrot, 3rd Morningtown Blues, 3rd Medallist of the Year  Classical Sequence

Bill 1st Parklands Foxtrot, 1st Morningtown Blues, 2nd tango, 1st quickstep