Get Adobe Flash player

Contact Info

Sarah Bamford
Phone: 01452 301960
Mobile: 07885 378686

Email:
sarah@danceillustrated.co.uk

IDTA South West Area Medallist of the Year Latin 20 November 2016

Ayva 1st

Freya 1st

Ella 2nd

Liberty 1st

Holly 2nd

Lauren 1st

Scarlett 1st

Lucy 3rd

IDTA South West Area Medallist of the Year Classical Sequence 20 November 2016

Niamh 1st

Ayva 2nd

Hannah 3rd

Freya 2nd

Ella 1st

Liberty 1st

Holly 2nd

Lauren 1st

Scarlett 1st

Lucy 2nd

IDTA South West Area Medallist of the Year November 2016

Ballroom

Ayva 1st

Hannah 3rd

Freya 1st

Ella 1st

Liberty 1st

Holly 2nd

Lauren 1st

Scarlett 1st

Lucy 3rd

Bill 2nd

 

 

IDTA South West Area All Grades Competition 20 November 2016

All Grades Paso Doble

Niamh    2nd

Liberty 1st

Holly 3rd

Scarlett 3rd

All Grades Red Ruby Jive

Liberty 1st

Freya 2nd

Scarlett 1st

Lucy 2nd

All Grades Veleta

Liberty 1st

Freya 2nd

Scarlett 1st

Lucy 2nd

All Grades Foxtrot

Ayva 1st

Liberty 1st

Freya 2nd

Scarlett 3rd

Bill 1st

Birmingham Competition July 2016

Freya  2nd social foxtrot/tango, 2nd cindy swing/square tango

Liberty 1st waltz/quickstep, 3rd jive/rumba, 2nd lilac waltz/rumba one

Lucy 3rd waltz/foxtrot, 3rd fylde waltz/woodside waltz

Grace 3rd foxtrot/tango, 2nd paso doble/jive, 1st tango magenta/engagement waltz

Kay 1st waltz/foxtrot, 1st cha cha cha/rumba, 1st regis waltz/hoabie quickstep

Carole 3rd waltz/quickstep

IDTA South West Area All Grades Competitions 2016

All Grades Tango under 8

2nd Charleigh

3rd Hope

Under 12

1st Liberty

2nd Holly

3rd Ella

Under 16

1st Scarlett

2nd Lucy

All Grades Viennese Waltz

1st Hope

1st Liberty

2nd Ella

3rd Holly

1st Scarlett

2nd Lucy

Waltz Catherine

1st Hope

1st Liberty

1st Scarlett

3rd Lucy

 

All Grades Cha Cha Cha

1st Hope

1st Liberty

2nd Ella

3rd Holly

1st Scarlett

2nd Lucy

 

SOUTH WEST AREA COMPETITIONS MARCH 2016

Starters Samba

1st Hope

2nd Freya

Paso doble

1st Ella

Cha Cha Cha

1st Liberty

2nd Holly

Jive

1st Scarlett

2nd Lucy

Square Tango

3rd Charleigh

Sindy Swing

1st Hope

2nd Freya

Latchford Schottische

1st Holly

2nd Liberty

2nd Scarlett

3rd Lucy

Tango

3rd Charleigh

1st Hope

2nd Freya

Waltz

1st Ella

IDTA South West Area Medallist of the Year Ballroom March 2016

1st Liberty

2nd Holly

1st Scarlett

2nd Lucy

IDTA SOUTH WEST AREA MEDALLIST COMPETITION 22ND NOVEMBER 2015

Congratulations to everyone on Sunday. Fantastic results.

Hope         1st samba/rumba, 1st saunter together, 1st bambi blues, 2nd waltz, 2nd quickstep, 1st cha cha cha.

Rebecca    2nd saunter together, 3rd waltz, 1st IDTA South West Area Medallist of the Year classical sequence and latin,

1st waltz

Liberty      1st saunter together, 2nd waltz, 3rd samba/rumba, 2nd waltz, 2nd IDTA South West Area Medallist of the Year                            classical sequence and latin.

Scarlett      1st saunter together, 1st tango, 1st IDTA South West Area Medallist of the Year classical sequence and latin.

Lucy           2nd saunter together, 2nd IDTA South West Area Medallist of the Year classical sequence and latin, 3rd tango.

Holly          3rd saunter together, 3rd waltz, 3rd IDTA South West Area Medallist of the Year classical sequence and latin.

Ella             2nd tango sereda, 3rd rumba.

Kay            2nd samba/rumba, 1st saunter together, 1st IDTA South West Area Medallist of the Year latin.i

 

 

 

South West Area Medallist Competition Results-

All Grades Foxtrot & Quickstep

1st Hope

1st Liberty

All Grades Viennese Waltz

1st Rebecca

2nd Liberty

3rd Lucy

2nd Grace

All Grades Rumba

1st Hope

3rd Rebecca

2nd Lucy

3rd Grace

Rosette Samba

1st Hope

1 Dance/Bronze Jive

2nd Liberty

3rd Holly

Above Gold Cha Cha

3rd Lucy

Adult Above Gold Cha Cha

2nd Grace

3rd Beth

Rosette Classical Sequence Swing

2nd Hope

Starters & Social Ragtime Swing

1st Ella

1Dance/Bronze Bambi Blues

1st Liberty

2nd Rebecca

Above Gold Britannia Saunter

1st Holly

Above Gold Britannia Saunter

1st Lucy

Above Gold Brittania Saunter Adult

1st Grace

3rd Beth

Rosette Waltz

1st Hope

Starters & Social Foxtrot

1st Ella

1Dance/Bronze Quickstep

1st Liberty

2nd Rebecca

3rd Holly

SW Area Above Gold Medallist of the Year Ballroom

2nd Lucy

SW Area Above Gold Adult Medallist of the Year Ballroom

3rd Grace

South West Area Results Sunday 16 November 2014

Ella 1st rosette tango

Rebecca 1st quickstep

Liberty 2nd quickstep

Effie 1st quickstep

Lucy 2nd waltz

Scarlett 1st foxtrot

Grace 2nd foxtrot

Hope 1st rosette square tango

Rebecca 1st lilac waltz

Liberty 2nd lilac waltz

Holly 3rd lilac waltz

Efffie 1st mayfair quickstep

Scarlett 1st South West Area Medallist of the Year Classical Sequence

Lucy 2nd South West Area Medallist of the Year Classical Sequence

Grace joint 1st South West Area Medallist of the Year Classical Sequence

Ella 2nd rosette cha cha cha

Hope 3rd rosette cha cha cha

Liberty 2nd cha cha cha

Effie 1st cha cha cha

Lucy 1st samba and rumba

Scarlett 3rd South West Area Medallist of the Year Latin

Grace 1st South West Area Medallist of the Year Latin

South West Area All Grades Results Sunday 16 November 2014

Rebecca 2nd cha cha and paso doble

Hope 3rd cha cha and paso doble

Grace 2nd cha cha and paso doble

Ella 2nd mambo

Rebecca 1st fylde waltz

Liberty 1st fylde waltz

Scarlett 1st fylde waltz

Grace 1st fylde waltz

Rebecca 2nd quickstep

Hope 3rd quickstep

Liberty 1st quickstep

Scarlett 3rd quickstep

Grace 2nd quickstep