Dancing News

South West Area Medallist Competition Results-

All Grades Foxtrot & Quickstep

1st Hope

1st Liberty

All Grades Viennese Waltz

1st Rebecca

2nd Liberty

3rd Lucy

2nd Grace

All Grades Rumba

1st Hope

3rd Rebecca

2nd Lucy

3rd Grace

Rosette Samba

1st Hope

1 Dance/Bronze Jive

2nd Liberty

3rd Holly

Above Gold Cha Cha

3rd Lucy

Adult Above Gold Cha Cha

2nd Grace

3rd Beth

Rosette Classical Sequence Swing

2nd Hope

Starters & Social Ragtime Swing

1st Ella

1Dance/Bronze Bambi Blues

1st Liberty

2nd Rebecca

Above Gold Britannia Saunter

1st Holly

Above Gold Britannia Saunter

1st Lucy

Above Gold Brittania Saunter Adult

1st Grace

3rd Beth

Rosette Waltz

1st Hope

Starters & Social Foxtrot

1st Ella

1Dance/Bronze Quickstep

1st Liberty

2nd Rebecca

3rd Holly

SW Area Above Gold Medallist of the Year Ballroom

2nd Lucy

SW Area Above Gold Adult Medallist of the Year Ballroom

3rd Grace

South West Area Results Sunday 16 November 2014

Ella 1st rosette tango

Rebecca 1st quickstep

Liberty 2nd quickstep

Effie 1st quickstep

Lucy 2nd waltz

Scarlett 1st foxtrot

Grace 2nd foxtrot

Hope 1st rosette square tango

Rebecca 1st lilac waltz

Liberty 2nd lilac waltz

Holly 3rd lilac waltz

Efffie 1st mayfair quickstep

Scarlett 1st South West Area Medallist of the Year Classical Sequence

Lucy 2nd South West Area Medallist of the Year Classical Sequence

Grace joint 1st South West Area Medallist of the Year Classical Sequence

Ella 2nd rosette cha cha cha

Hope 3rd rosette cha cha cha

Liberty 2nd cha cha cha

Effie 1st cha cha cha

Lucy 1st samba and rumba

Scarlett 3rd South West Area Medallist of the Year Latin

Grace 1st South West Area Medallist of the Year Latin

South West Area All Grades Results Sunday 16 November 2014

Rebecca 2nd cha cha and paso doble

Hope 3rd cha cha and paso doble

Grace 2nd cha cha and paso doble

Ella 2nd mambo

Rebecca 1st fylde waltz

Liberty 1st fylde waltz

Scarlett 1st fylde waltz

Grace 1st fylde waltz

Rebecca 2nd quickstep

Hope 3rd quickstep

Liberty 1st quickstep

Scarlett 3rd quickstep

Grace 2nd quickstep

 

 

South West Area All Grades Results & South West Area Competition Results – 23 March 2014

Rebecca:-

Joint 1st under 8 waltz & tango

1st under 8 viennese waltz

1st under 8 samba

3rd  freestyle South West Area Medallist of the Year

2nd 1 dance/bronze rumba

2nd square tango

 

Ella:-

Joint 1st under 8 waltz & tango

2nd under 8 viennese waltz

2nd under 8 samba

2nd Rosette South West Area Medallist of the Year freestyle

 

Lucy:-

2nd under 16 all grades viennese waltz

1st under 16 all grades samba

1st 1 dance/bronze rumba

1st silver/gold waltz camay

1st 1dance/bronze tango

 

Ellena:

1st all grades viennese waltz

1st above gold paso doble

3rd trafalgar twostep

1st South West Area Medallist of the Year Ballroom

 

Esme:-

2nd 1dance/bronze rumba

3rd silver/gold waltz camay

joint 3rd South West Area Medallist of the Year Ballroom

 

Scarlett:-

3rd silver/gold jive

finallist South West Area Medallist of the Year Ballroom

 

Grace:-

2nd above gold paso doble

2nd above gold trafalgar twostep

finallist South West Area Medallist of the Year Ballroom

 

Liberty:

1st 1 dance/bronze freestyle

3rd  1dance/bronze square tango

2nd 1dance/bronze tango

 

Holly:-

Finallist 1dance/bronze rumba

Finallist 1dance/bronze square tango

Finallist 1dance/bronze tango

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

South West Area Competition Results November 2013

Ella:-

2nd quick waltz

 

Holly:-

2nd samba

3rd bambi blues

3rd quickstep

 

Rebecca:-

1st samba

1st quickstep

3rd solo freestyle

 

Liberty:-

2nd cha cha cha

1st bambi blues

1st foxtrot

2nd solo freestyle

 

Emily:-

3rd cha cha cha

2nd bambi blues

3rd foxtrot

 

Esme:-

2nd cha cha cha

1st saunter reve & tango solair

 

Lucy:-

1st cha cha cha

1st glastonbury glide

1st foxtrot

 

Scarlett:-

3rd samba & rumba

2nd South West Area Medallist of the Year Classical Sequence

 

Grace:-

1st samba & rumba

1sr saunter reve & tango solair

3rd waltz

 

Ellena:-

2nd South West Area Medallist of the Year Latin

2nd South West Area Medallist of the Year Classical Sequence

3rd foxtrot

 

 

 

South West Area All Grades Results November 2013

Rebecca  :-

2nd Royal Empress Tango

2nd Tango

joint 1st Rumba & Jive

 

Ella :-

1st Royal Empress Tango

3rd Tango

3rd Rumba & Jive

 

Liberty  :-

1st Royal Empress Tango

3rd Rumba & Jive

 

Scarlett   :-

1st Royal Empress Tango

 

Ellena  :-

3rd Rumba & Jive

 

Grace   :-

2nd Royal Empress Tango

 

 

May 2013 – Exam Results

What a brilliant day! We were so proud of our dancers as they excelled in their exams achieving possibly the best results the school has ever had. A big thank you mums for all your efforts with their appearance on the day.

3 – 8 year olds

Our younger dancers undertook exams in the dances listed below:-

samba, quickstep, cha cha, waltz, quick waltz social foxtrot and musical theatre. They all passed and are now excited to learn new rhythms.

Ballroom

Children and adults danced waltz, foxtrot, quickstep and tango.  Not only was the pass rate 100% a total of 18 dancers received the highest possible marks of Honours which is 90% plus in each of their dances. Well done to all of you.

Latin

The dances included rumba, jive, paso doble, samba and cha cha cha. 11 of our dancers gained Honours which was a truly outstanding result.

Classical Sequence

8 out of 10 of our dancers were awarded Honours. A wide range of dances were demonstrated including tangos, saunters, waltzes and twosteps.

Additional Exams

Freestyle and rock n roll exams were all marked at 85% and above.

 

* Congratulations to Hilary on achieving Honours in your Associate Ballroom teaching qualification. A well deserved result.

Well done everyone on achieving such superb results. All your hard work has paid off!!

 

 

South West Area Graded Competitions Latest Results 2013

Liberty

3rd tango

1st viennese swing

2nd solo freestyle

 

Lucy

1st waltz

1st gainsborough glide

1st rumba

 

Isabel

3rd veleta

2nd rumba

 

Esme

3rd waltz

1st veleta

 

Ellena

1st midnight tango

3rd rumba

 

Holly

5th social foxtrot

5th Pete Wright’s waltz

4th cha cha cha

 

Rebecca

2nd social foxtrot

4th Pete Wright’s waltz

 

Jessica

3rd waltz

3rd veleta

2nd rumba

 

 

 

South West Area Latest Results – All Grades

Liberty                          –                     2nd rock n roll pairs

Liberty                         –                       1st quickstep & foxtrot

Liberty                         –                       1st solo freestyle

Rebecca                      –                        2nd rock n roll pairs

Rebecca                     –                         3rd paso doble

Ellena                          –                          3rd viennese waltz

South West Area Competition Results 2012

Lucy                               –           1st tango

Lucy                               –           1st square tango

Lucy                               –           1st rumba