Uncategorized

South West Area Medallist of the Year 2017

Ballroom

Ayva 1st, Beth 2nd, Niamh 3rd, Oscar 1st

Josh 2nd, Rebecca 1st

Gabby 1st, Holly 1st, Liberty 3rd, Lauren 4th, Isabel 5th

Scarlett 1st, Lucy 3rd, Sarah 4th

Bill 1st, Tracy 1st, KC 2nd, Carole 3rd

Classical Sequence

Niamh 1st, Avya 2nd, Beth 3rd, Oscar 1st

Rebecca 1st, Holly 1st tied

Scarlett 1st, Lucy 3rd, Sarah 4th

Latin

Niamh 1st, Avya 2nd, Beth 4th, Oscar 2nd

Josh 1st, Rebecca 2nd

Liberty 1st, Lauren 3rd, Gabby 5th

Scarlett 1st, Lucy 2nd, Sarah 4th

KC 1st, Tracy 2nd

 

 

 

IDTA South West Area Competition Results 19 November 2017

All Grades Jive

1 st Beth, 1st Oscar, 3rd Rebecca, 5th Ayva, 6th Niamh

1st Liberty, 3rd Holly, 1st Josh

1st Lucy, 3rd Scarlett, 5th Sarah

1st KC, 2nd Tracy

Interval Waltz

1st Rebecca

1st Liberty, 2nd Lauren, 3rd Holly, 4th Isabel

2nd Scarlett, 3rd Lucy, 4th Sarah

1st Carole, 3rd KC, 1st Bill

Salsa

2nd Beth, 1st Oscar

Rialto Twostep

1st Rebecca

1st Holly, 2nd Liberty, 4th Isabel

1st Scarlett, 2nd Lucy, 3rd Sarah

2nd Tracy

Quickstep

1st Beth, 1st Oscar

1st Rebecca, 4th Niamh

2nd Liberty, 5th Holly, 6th Gabby

1st Josh

1st Scarlett, 3rd Lucy, 4th Sarah

2nd Tracy, 3rd Carole, 4th KC, 1st Bill

Birmingham Competition July 2016

Freya  2nd social foxtrot/tango, 2nd cindy swing/square tango

Liberty 1st waltz/quickstep, 3rd jive/rumba, 2nd lilac waltz/rumba one

Lucy 3rd waltz/foxtrot, 3rd fylde waltz/woodside waltz

Grace 3rd foxtrot/tango, 2nd paso doble/jive, 1st tango magenta/engagement waltz

Kay 1st waltz/foxtrot, 1st cha cha cha/rumba, 1st regis waltz/hoabie quickstep

Carole 3rd waltz/quickstep

IDTA South West Area All Grades Competitions 2016

All Grades Tango under 8

2nd Charleigh

3rd Hope

Under 12

1st Liberty

2nd Holly

3rd Ella

Under 16

1st Scarlett

2nd Lucy

All Grades Viennese Waltz

1st Hope

1st Liberty

2nd Ella

3rd Holly

1st Scarlett

2nd Lucy

Waltz Catherine

1st Hope

1st Liberty

1st Scarlett

3rd Lucy

 

All Grades Cha Cha Cha

1st Hope

1st Liberty

2nd Ella

3rd Holly

1st Scarlett

2nd Lucy

 

SOUTH WEST AREA COMPETITIONS MARCH 2016

Starters Samba

1st Hope

2nd Freya

Paso doble

1st Ella

Cha Cha Cha

1st Liberty

2nd Holly

Jive

1st Scarlett

2nd Lucy

Square Tango

3rd Charleigh

Sindy Swing

1st Hope

2nd Freya

Latchford Schottische

1st Holly

2nd Liberty

2nd Scarlett

3rd Lucy

Tango

3rd Charleigh

1st Hope

2nd Freya

Waltz

1st Ella

IDTA South West Area Medallist of the Year Ballroom March 2016

1st Liberty

2nd Holly

1st Scarlett

2nd Lucy

IDTA SOUTH WEST AREA MEDALLIST COMPETITION 22ND NOVEMBER 2015

Congratulations to everyone on Sunday. Fantastic results.

Hope         1st samba/rumba, 1st saunter together, 1st bambi blues, 2nd waltz, 2nd quickstep, 1st cha cha cha.

Rebecca    2nd saunter together, 3rd waltz, 1st IDTA South West Area Medallist of the Year classical sequence and latin,

1st waltz

Liberty      1st saunter together, 2nd waltz, 3rd samba/rumba, 2nd waltz, 2nd IDTA South West Area Medallist of the Year                            classical sequence and latin.

Scarlett      1st saunter together, 1st tango, 1st IDTA South West Area Medallist of the Year classical sequence and latin.

Lucy           2nd saunter together, 2nd IDTA South West Area Medallist of the Year classical sequence and latin, 3rd tango.

Holly          3rd saunter together, 3rd waltz, 3rd IDTA South West Area Medallist of the Year classical sequence and latin.

Ella             2nd tango sereda, 3rd rumba.

Kay            2nd samba/rumba, 1st saunter together, 1st IDTA South West Area Medallist of the Year latin.i

 

 

 

South West Area Medallist Competition Results-

All Grades Foxtrot & Quickstep

1st Hope

1st Liberty

All Grades Viennese Waltz

1st Rebecca

2nd Liberty

3rd Lucy

2nd Grace

All Grades Rumba

1st Hope

3rd Rebecca

2nd Lucy

3rd Grace

Rosette Samba

1st Hope

1 Dance/Bronze Jive

2nd Liberty

3rd Holly

Above Gold Cha Cha

3rd Lucy

Adult Above Gold Cha Cha

2nd Grace

3rd Beth

Rosette Classical Sequence Swing

2nd Hope

Starters & Social Ragtime Swing

1st Ella

1Dance/Bronze Bambi Blues

1st Liberty

2nd Rebecca

Above Gold Britannia Saunter

1st Holly

Above Gold Britannia Saunter

1st Lucy

Above Gold Brittania Saunter Adult

1st Grace

3rd Beth

Rosette Waltz

1st Hope

Starters & Social Foxtrot

1st Ella

1Dance/Bronze Quickstep

1st Liberty

2nd Rebecca

3rd Holly

SW Area Above Gold Medallist of the Year Ballroom

2nd Lucy

SW Area Above Gold Adult Medallist of the Year Ballroom

3rd Grace